Vodovod.info

Vodárenský informační portál

ISSN 1804-7157

Recenzované neimpaktované periodikum

Co ovlivňuje chuť a vůni vody?
Co ovlivňuje chuť a vůni vody?

Co ovlivňuje chuť a vůni vody?

Čerstvá, vysoce kvalitní voda, zejména voda z vodovodu, musí být bez zápachu. Jedním z ukazatelů kvality vody je i vůně a chuť. Pokud má vaše voda z vodovodu nepříjemnou chuť nebo zápach, mohou se v ní vyskytovat nečistoty.

Podle Vyhlášky č. 252/2004 Sb. musí voda splňovat řadu požadavků, včetně organoleptických a fyzikálně – chemických požadavků, mezi které patří i její chuť a vůně. Podle nařízení by měla být chuť a vůně vody pro spotřebitele přijatelná a neměla by mít abnormální změny. Chuť a vůně vody jsou některé z parametrů indikátoru vody, které se používají k hodnocení kvality vody.

S jakou chutí a vůní vody z vodovodu byste si měli dělat starosti?

Voda z vodovodu kontaminovaná různými látkami se může poznat podle vůně. Někdy jde o pach plísně, shnilých vajec, chloru, železa nebo něčeho jiného. Tyto nepříjemné pachy ve vodě z vodovodu jsou jasně rozpoznatelné a vykazují problémy s kvalitou vody. Voda z vodovodu může mimo jiné zahrnovat následující příchutě a vůně:

Síra

Pokud voda voní jako shnilá vejce, je nepochybně příčinou sirovodík ve vodě. Sirovodík se může dostat do vodovodu a může nejen kontaminovat vodu z vodovodu, ale také poškodit vodní potrubí.

Kov

Voda z vodovodu může mít také kovovou příchuť. Když zastaralé vodní potrubí rezaví, kovové částice se uvolňují do vody. Zvýšený obsah železa nebo manganu může také vyplývat z přirozených vlastností vody pocházející z určitého příjmu. Železo či mangan ve vodě je v každém případě problémem, který je nutné řešit.

euroclean2

Zákal vody způsobený nadměrným množství železa ve vodě

Úlomky rostlin

Voda z trubek může také chutnat zatuchle, například když hnijící zbytky rostlin nebo bakterie vstupují do vodního cyklu odpadními vodami.

Tvrdá voda

Vysoký stupeň tvrdosti vody z vodovodu ovlivňuje nejen množství usazenin vodního kamene, ale také přispívá ke změněné chuti vody. Tvrdá voda není zdraví nebezpečná, ale na její chuť to má vliv. Chuť měkké vody je zvláště patrná u horké vody: horké nápoje mnohem lépe voní a chutnají, pokud nejsou kontaminovány tvrdou vodou.

euroclean3

Nánosy vodního kamene na topné spirále

Chlor

Pokud vaše domácí voda z vodovodu zapáchá chlorem, může to být způsobeno vaším obecním vodovodem. K dezinfekci podzemních vod od bakterií a choroboplodných zárodků používají provozovatelé vod chlór - ale pouze v určité koncentraci.

Co pomáhá v boji proti nepříjemnému zápachu a chuti vody z vodovodu?

Pokud vaše voda zapáchá nebo nemá dobrou chuť, pravděpodobně není něco v pořádku. V případě jakéhokoliv z výše uvedených příznaků nebo jiných rušivých problémů je nejlepším řešením nejprve provést rozbor vody. Pokud testy ukáží, že byl překročen některý z parametrů, obraťte se na odbornou firmu, která řeší úpravu vody.

euroclean4

Příklad domácí úpravny vody AquaSoftener řešící problém tvrdé vody

Vodovod.info

Vodárenský informační portál

ISSN 1804-7157

Recenzované neimpaktované periodikum

vodárenství, vodovod, pitná voda, úprava vody