Vodovod.info

Vodárenský informační portál

ISSN 1804-7157

Recenzované neimpaktované periodikum

Ponorné čerpadlo Grundfos

Ponorná čerpadla Grundfos pro domácnosti

Čerpadla Grundfos SB a SBA jsou malá ponorná čerpadla určená pro využití v domácnostech, a to pro celou řadu aplikací – především čerpání vody z domovních studní a hospodaření s dešťovou vodou.

Jedná se o čerpadla určená pro čerpání pitné nebo čisté vody (tedy bez větších částic a nečistot) u rodinných domů, chat a chalup či zahrad.

Rozdíl mezi typem SB a SBA spočívá ve výbavě. Typ SB je v případě požadavku na automatický provoz potřeba doplnit o externí řídicí jednotku. Naopak typ SBA je kompletní zařízení obsahující integrovaný řídicí modul. Právě toto provedení je v souladu s četnými požadavky uživatelů čerpadel – co nejméně externích a doplňkových zařízení za současného maximálního komfortu provozu.

U ponorných čerpadel Grundfos SB a SBA je možné dále volit, zda budou vybaveny plovákem či podobu sání vody. V případě potřeby automatického „hlídání hladiny“ je dostupné provedení s plovákem. Ohledně sání je možné volit mezi integrovaným sacím košem (s průlinami o velikosti 1 mm) nebo tzv. plovoucím odběrem. Pak je sání vody zajištěno několik centimetrů pod hladinou skrze flexibilní sací hadici s plovákem rovněž chráněnou sítkem. Druhý způsob provedení sání je vhodný zejména, pokud se na dně nádrže (či studny) mohou vyskytovat větší částečky či nečistoty.

Co se týká materiálových vlastností – čerpadla Grundfos jsou vyrobena z vysoce odolných materiálů. Tělo je zhotoveno z kompozitu a kovové součásti jsou z kvalitní nerezové oceli. Pro čerpadla byl vydán atest pro styk s pitnou vodou.

Dále jsou tato ponorná čerpadla vybavena ochranou proti přehřátí a v případě verze SBA i ochranou proti chodu na sucho. Oba ochranné prvky zajišťují automatický restart v případě zchladnutí resp. opětovného dostatku vody. Lze tedy očekávat vysokou odolnost proti korozi doprovázenou dlouhou životností čerpadla.

Jednou z hlavních výhod popisovaných ponorných čerpadel je jejich velmi tichý provoz.

Co se týká výkonu, provedení SB je dostupné ve třech výkonových verzích, provedení SBA pak ve dvou. Nominální průtok je 3 m3/h a dopravní výška (závěrné body) 22, 34 a 43 m – podle zvolené výkonové verze. Maximální ponor je výrobcem udáván 10 m, průměr těla čerpadla pak 13 cm.

Bližší informace o čerpadlech Grundfos lze nalézt na stránkách cz.grundfos.com.

Vodovod.info

Vodárenský informační portál

ISSN 1804-7157

Recenzované neimpaktované periodikum

vodárenství, vodovod, pitná voda, úprava vody